Sinonimi: Beleg, Angiom kod dece, Haemangioma
Nastaju umnožavanjem ćelija unutrašnjeg zida (endotelne ćelije) krvnog suda .Ovo umnožavanje može da nastane pod dejstvom hormona, faktora rasta ćelija , mehaničke draži ali i relativnog nedostatka kiseonika u nekom trenutku tokom trudnoće.
Uočavaju se kao crvene promene na koži , različitih oblika i veličina. Najčešće se javljaju na glavi i vratu , ali možemo ih naći na svakom delu tela.Mogu biti u ravni kože ili ispupčeni (nabubreli). Javljaju se kod oba pola podjednako. Ne bole, i retko prave funkcionalne smetnje. Najčešće ipak prave estetsko-socijalne probleme za dete , kao i za roditelje.
Najveći broj njih polako počinje da nestaje, tokom ranog detinjstva, pogotovo oni koji se nalaze u ravni kože. Dok drugi ipak ostanu za ceo život.
Kliničkim pregledom i opipavanjem karakteristika promene, a veoma retko se koriste dodatne dijagnostičke metode kao npr. ultrazvuk, magnetna rezonanca, CT ili biopsija.
Ne treba žuriti sa odlukom o uklanjanju, neki se ipak izgube sami tokom ranog detinjstva, pa zato vredi i sačekati.
Za one koji ne mogu sami da nestanu ipak postoje tretmani koji mogu da ih znatno umanje a neke i potpuno da izbrišu.
Smatra se da mogu biti povezani sa genetikom.
Ne postoji nikakva preventivna mogućnost.
Ne, uklanjamo samo one hemangiome koje često povređujete ili koji vam stvaraju estetske problem.
Ne, povređivanjem može samo doći do krvarenja ove kožne promene. Svako krverenje ovog tipa možete zaustaviti pritiskom na krvareće mesto u trajanju od 5 – 10 min.
Vaskularnim laserom se najjednostavnije i najefikasnije uklanjaju ove kožne promene.
Sinonimi: Juvenile Hemangioma, Strawberry nevus
Uočavamo ih kao crvene promene na koži, različitih veličina i oblika. Javljaju se veoma brzo nakon rođenja.Javljaju se u 2% novorođene dece , oba pola su zahvaćena. Najčešće se javljaju na glavi i vratu (oko 80 %). Maksimalnu veličinu dostižu nakon 3 do 5 meseci, a izrazito retko rastu do 18. meseca života. Nakon prestanka rasta dolazi do procesa involucije ili regresije (delimičnog do potpunog nestanka). Ovaj proces traje 3 do 10 godina. Skoro svi hemangiomi u ravni kože, nestaju bez ikakvog tretmana. Međutim, hemangiomi koji su ispupčeni („nabubreli“) nemaju potpunu regresiju.
Nepoznat nam je razlog nastanka. Pretpostavlja se da faktori rasta, hormonska aktivnost i eventualno mehanički faktori mogu uzrokovati njihov nastanak. Takođe postoji mogućnost uticaja određenih faktora tokom trudnoće ili na rođenju bebe, ali ti faktori do danas nisu potvrđeni kao uzročnici.
Najčešće se javljaju već prvih par nedelja nakon rođenja kao crvene promene na koži bilo da su u ravni kože ili ispupčene (nabubrele). Njihova veličina najčešće varira od par mm do preko 10 cm. Hemangiomi ne bole i veoma retko prave funkcionalne problem. Pošto se najčešće javljaju na licu i vratu, oni predstavljaju estetsko-socijalni problem prvo za roditelje, a tokom života postaće i za odraslo dete, ako se do tada ne povuku sami ili ne budu uklonjeni.
Dve su osnovne podele hemangioma: prema dubini i prema veličini.
Najčešće se dijagnoza postavlja na osnovu izgleda same promene (okom) i na osnovu informacija koje se dobijaju njenim pipanjem (palpacijom). Izuzetno retko je potrebno uraditi ultrazvučnu, skener, magnet ili biopsionu dijagnostiku.
Krvavljenje je komplikacija koja najčešće nastaje povređivanjem. Međutim, može doći do infekcije a veoma retko na njima se mogu razviti i drugi karcinomi kože.
Kako hemangiomi kod dece nestaju kompletno ili delimično, njihov tretman treba razmotriti i primeniti kod:
Mogući tretmani su:
Ne postoje specifični faktori rizika. Vrlo često se javljaju nasledno kod dece čiji roditeljim imaju hemangiom.
Ne postoji specifična prevencija.