Tačan razlog pojave ovog sindroma je nepoznat.
Sindrom se javlja kada se volumen kanala kroz koji prolazi nerv (N. Medianus) smanji. Dimenzija kanala se može smanjiti ako dođe do zapaljenja neke od prisutnih struktura a time i otoka, kao i prisustvom bilo koje izrasline (tumrfakta). Ovo oboljenje se često javlja kod osoba koje su povrđivale šaku i kod manuelnih radnika.
Simptomi na koje se pacijenti najčešće žale su:
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom uz specifične kliničke testove koje izvodi lekar.
Ako se problem ponavlja, potrebno je uraditi i EMNG (elekotro-mijoneurografiju), da bi se ispitala funkcija nerva.
Pre svega je bitno mirovanje šake sa korišćenjem lekova protiv bolova.
Dalji tretma može biti nehirurški i hirurški.
Sinonimi: Carpal Tunnel Syndrome
Sindrom karpalnog tunela nastaje radi pritiska na živac (n. medianus) u predelu ručja (korena šake). Pacijent to oseća kao bol i trnjenje u predelu prva tri prsta šake.
Središnji živac šake ( n. medianus) inerviše na šaci prva tri prsta i polovinu četvrtog prsta, kao i deo dlana. Kada dođe do pritiska na živac u predelu karpalnog kanala u ručju razvijaju se simptomi od laganog trnjenja prstiju, preko bola, gubitka snage i spretnosti, pa i do poremećaja sna. 1 od 1000 ljudi svake godine razvije ovaj sindrom. Najčešće su to osobe od 40 do 50 godine života. Kod žena se 2 do 3 puta češće javlja i posebno u trudnoći.
„Okoštavanje“ vratne kičme često daje sličnu problematiku.
Razlog nastanka je nepoznat.
Poznato nam je:
Simptomi se javljaju veoma često na obe šake. Bolovi su izraženiji tokom noći, a jedan deo pacijenata ima i poremećaj spavanja. Tokom vremena bolovi postaju trajni. Privremenu pomoć pruža promena položaja šake i podlaktice, npr. podizanjem istih iznad nivoa srca.
U najvećem broju slučajeva dovoljan je detaljan klinički pregled sa testovima za detekciju gore navedenih simptoma. U svim slučajevima kada tegobe opstaju mesecima ili se simptomi ponovo javljaju potrebno je uraditi EMNG (test nervne fukcije)
Sve kliničke testove izvodi lekar.
KTS koji nije na vreme otkriven i lečen, može razviti sliku gubitka mišićne mase na tenaru (hipotrofiju) sa gubitkom spretnosti i snage u šaci.
U svim slučajevima kada se tegobe prvi puta jave treba preduzeti sledeći tretman:
Nakon prestanka tegoba, preduzeti vežbe za prevenciju nastanka KTS. U velikom broju slučajeva KTS prolaze bez ikakvog tretmana i nikada se više ne javlja.
Osnovni hirurški princip indikacije je sledeći:
Suštinu hirurškog tretmana predstavlja „opuštanje“ ili otvaranje karpalnog kanala, tj. ligamenta na krovu koji ga zatvara. To je procedura koja se izvodi:
Obe procedure se izvode u lokalnoj anesteziji, moguće komplikacije kao što je infekcija, su izuzetno retke, kao i oštećenje živca. Posle obe intervencije, potreban je oporavak, sa mirovanjem šake od naprezanja par nedelja.
U određenim slučajevima od koristi mogu biti i : diuretici, vitamin B6, ultrazvučna i magnetna terapija kao i razne vežbe.