Sinonimi: Dupuytren contracture
Ne zna se tačno zašto i kako nastaje.
Ono što se zna je da na fasciji dlana nastaju čvorići, da počinju da se pojavljuju nakon 40. godine života i da im se često vremenom broj povećava , a sa tim i broj zahvaćenih prstiju.Takođe se zna da se češće javlja kod manuelnih radnika.
Nekada se nastanak može vezati za prethodnu traumu šake.
Počinje sa pojavom potkožnih zadebljanja na dlanu. U ovoj fazi nema nikakvih smetnji na prstima pa ga pacijenti najčešće zanemaruju.
Nakon nekog vremena mogu se uočiti i potkožne trake, u vidu struna, tada prsti počinju sami da se savijaju ka dlanu ali je funkcija i dalje očuvana.
To savijanje prstiju počinje da se pogoršava, i dolazi do stadijuma kada su oni maksimalno savijeni ka dlanu. Tada više ne mogu da se ispruže. U ovom stadijumu je funkcionalnost šake znatno smanjena.
Sve ovo može biti praćeno i bolom (koji nije značajan) i neprijatnošću pri izvođenju pokreta.
Kliničkim pregledom uz ispitivanje funkcije svih prstiju.
Kada nema fiunkcionalnih smetnji pri svakodnevnom manulenom radu onda lečenje nije ni potrebno.
Kada nastanu smetnje i/ili diskomfor onda se može lečiti:
Sinonimi: Morbus Dupuytren, Dupuytren’s syndrom, Palmar fibromatosis (medicinski termin)
Kontraktura prsta ili prstiju šake u dlanu sa nemogućnošću ispružanja koja nastaje radi stvaranja potkožnih čvorova i traka u dlanu kao i na prstima.
Dipitrenova kontraktura je bolest kod koje dolazi do trajnog savijanja prsta ili prstiju put dlana, sa nemogućnošću ispružanja (kontraktura). Na dlanu, a ne retko i na prstima, javljaju se zadebljanja u vidu potkožnih čvorova i traka. Bolest najčešće počinje posle 40. godine života, najpre pojavom jednog čvora na dlanu a potom postepeno dolazi do širenja zadebljana na dlanu i na prstima, i do razvoja slike trajno savijenih prstiju.
Razlog nastanka je nepoznat.
Ali nam je poznato:
Nepoznato nam je kakav je i koliki uticaj mikrotrauma, malih, zanemarljivih povreda šake.
Dipitrenova kontraktura se veoma često javlja na obe šake kod jedne osobe.
Razvoj bolesti, od pojave prvog čvora do potpunog savijanja prsta ili prstiju ka dlanu sa gubitkom funkcionalnosti, obično traje nekoliko godina (čak 5 do 10), a veoma retko bolest napreduje u jednoj godini.
U najvećem broju slučajeva dovoljan je detaljan klinički pregled sa ispitivanjem funkcije opružanja i savijanja prstiju kao i potkožnih zadebljanja. U svim slučajevima potrebno je pregledati obe šake i funkciju svih prstiju, kao i ostale moguće regije gde se Dipitrenova bolest javlja.
Dipitrenova kontraktura u najvećem broju slučajeva ima konstantno napredovanje. Osim evolucije bolesti , ne postoje poznate komlikacije.
U svim slučajevima gde ne dolazi do funkcionalnih smetnji, tretman nije neophodan.
Kada postoje funkcionalne smetnje ili diskomfor u svakodnevnom životu, mogući su sledeći tretmani:
Hirurški tretman podrazumeva sledeće tri tehnike:
Međutim, treba imati na umu da se procedura jednostavno može ponoviti.
pre operacije
posle operacije