Sinonimi: Higrom
Tačan uzrok je nepoznat.
Smatra se da trauma šake može biti uzročnik ili da poremćaj protoka tečnosti kroz omotače (tetiva) sa kombinacijom povećanog pritiska u tom predelu doprinose nastanku gangliona.
Uočavamo ih kao izbočine veličine do par santimetara koje se najčešće pipaju na zglobu ručja sa zadnje strane. Pored ovog mesta mogu se naći i na prstima sa bočne ili zadnje strane.
Mogu da smanje funkciju šake, retko bole a pacijenti se najčešće javljaju zbog narušenog estetskog izgleda.
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom uz anamnezu (intervju pacijenta).
Retko se može raditi i biopsija ako je nejasna dijagnoza, a može se uraditi i RTG da bi se videlo stanje zgloba šake.
Ganglioni umeju sami da se povuku u 50% slučajeva pa ne treba žuriti sa hirurškim tretmanom.
Može se pokušati i imobilizacijom zgloba , jer kod određenog broja pacijenata dođe do povlačenja.
Ako pak stvaraju funkcionalne tegobe i bol, mogu se lako rešiti:
Sinonimi: higrom (srpski), ganglionic cyst, Bible cyst, hygroma
Ganglioni su dobroćudni potkožni tumori na šaci u direktnom kontaktu sa tetivnim ili zglobnim omotačem.
Uočavamo ih kao izbočine ili otekline čija veličina varira od par milimetara do par santimetara. To su tvrde, elastične formacije Najčešće se nalaze na zadnjoj strani šake (dorsumu) u predelu ručnog zgloba a na prstima su najčešće locirani, takođe sa zadnje strane ili češće bočno.
Ostali mekotkivni tumori šake.
Razlog nastanka je nepoznat.
U osnovi postoje dve teorije. Prva, razmatra uticaj trauma šake a druga, nastanak vezuje za poremećaj toka tečnosti u omotačima tetive ili zglobova i povećanja pritiska unutar tih omotača, koji zajedno uzrokuju nastanak vrećice u kojoj se skuplja tečan sadržaj.
Smanjenje funkcionalnosti i bol koji ugrožava životni komfor i ponovno javljanje, bilo spontano, bilo nakon hirurškog tretmana.
U najvećem broju slučajeva dovoljan je detaljan klinički pregled sa anamnezom. Biopsiona dijagnostika se preporučuje samo u slučaju nejasne dijagnostike radi razlikovanja od retkih ali mogućih malignih promena u mekim tkivima šake. U retkim slučajevima je potrebno uraditi i RTG (Rentgen) da se vidi stanje ručnog zgloba.
Veliki broj gangliona spontano nestaje (oko 50%) i zbog toga nikada ne treba žuriti sa njihovim hirurškim uklanjanjem. U zavisnosti od bola, funkcionalnih smetnji, i eventualnog povećanja gangliona, savetujemo sledeće tretmane:
U svim slučajevima, kada aspiracioni tretman nije efikasan, a postoje izražene tegobe kao što je bol i smanjenje funkcije, savetuje se:
Ne postoje specifični faktori rizika, pa tako ni specifična primarna prevencija.
Međutim, sekundarna prevencija, čija je osnova rana detekcija i blagovremeni tretman mogu biti od koristi da problem nikada ne bude izražen. Stoga savetujemo sledeće: Ukoliko u predelu ručnog zgloba sa zadnje strane, ili na prstima sa zadnje strane primetite „oteklinu“ od par mm, koja je tvrdo elastična i umereno bolna na pritisak možete uraditi sledeće: